Kroužek počítačové kreativity
Úvod Programy Programy Kruty Hry Net Linux email
Zde jsou představeny hlavní programy, které používáme v hodinách. Ty zdarma (=většinu) si můžete stáhnout o sekci níže.

2D grafika, kreslení a malování, úprava fotek

GIMP


Volně šiřitelná alternativa Photoshopu. Nejvíce oproti němu ztrácí v ohledu automatizace práce a hromadného zpracování, což ocení spíš profesionál.
Verze 2.8 byla zkraje taková divoká, ale 2.8.14 je už vypilovaná, takže není třeba sahat po starší kvůli problémům s překreslováním obrazovky.

Česká příručka pro Gimp 2.6
Tutoriály - gimp.4fan.cz

MyPaint


MyPaint se zaměřuje na přiblížení tradičním technikám kresby a malby. Mezi dostupné techniky patří olej, akvarel, nebo třeba rovnou impresionisticky tečkující štětce. Jednoduché ovládání může dělat mylný dojem omezených schopností, ale opak je pravdou - pokud vás zajímá tradičnější forma, dokážete s MyPaintem víc, než v GIMPu. Opět free.

Krita


Taková odbornější podoba MyPaintu. Mám dojem, že na Corel Painter stále ještě nemá, ale ten rozdíl už není moc velký. Cenově (zadarmo) je pak jasným vítězem.

MyPaint skvěle využije a Krita přímo předpokládá grafický tablet

3D grafika

Sculptris


Skvělý program na virtuální sochařinu. Bezkonkurenčně nejsnazší ovládání, některými schopnostmi předčí i špičku v oboru, a je volně ke stažení. Co víc si přát?

[ Ovládání]


Blender


Plnohodnotný program na modelování, animaci a rendering. Má poněkud neobvyklé, ale velice pohodlně navržené ovládání. Dokáže importovat sochy ze Sculptrisu.

Něco odkazů na tutoriály v češtině:
    Blender3d.cz
    Blender a Minecraft - část 1, 2, 3
    Blender a Unreal Engine
    Tvorba detailních scén - alchymistická laboratoř


Tvorba her a virtuálních prohlídek

Scratch


Grafická výuka základů programování, kompletně česky. Jednoduchým a atraktivním způsobem seznámí se základy skutečného skriptování a programování, a především s logikou počítačů jako takových. Oficiální web také nabízí možnost vlastní výtvory sdílet a podrobně studovat výtvory ostatních. Všechno kupodivu bezplatně.

Oficiální česká dokumentace: Začínáme - Principy programování


Platinum Arts SandboxVytváření trojrozměrných virtuálních světů snad nemůže být snazší. Umožňuje i editaci formou hry po síti. Podporuje import různých grafických formátů, třeba i Blender a Sculptris (přes formát .obj). A samozřejmě je k dispozici bezplatně.

Dokumentace - ovládání

Adventure Game Studio


Kompletní vybavení pro tvorbu klasických adventure her. Zdarma i pro komerční použití - vytvořené hry lze vydávat a prodávat dle libosti.

Zatím mám přeloženo prvních pár kapitol manuálu.


Adventure Maker


Program na tvorbu logicky orientovaných her. Nejzajímavější je možnost vytváření panoramatických a 3D her.
Základní, volně dostupná verze má ale omezené funkce a postrádá export samostatně spustitelné hry.

Česky je k dispozici můj průvodce základními funkcemi.