Kroužek počítačové kreativity

Úvod Programy Programy Kruty
Hry Net Linux email

Soukromí a bezpečnost na internetu


Dnešní internet je doslova prošpikován různými sondami, které se snaží o uživatelích nashromáždit co nejvíc informací. Od statistik surfovacích zvyklostí, přes sledování osobnějších informací, až po zákeřné pokusy získat od uživatelů jejich hesla. Málokdo si uvědomuje, co takovému nezabezpečenému počítači s neopatrným uživatelem hrozí.

Nebudu psát o virech a nutnosti antiviru, ani o vyhýbání se podezřelým stránkám - to už dnes slyšel asi opravdu každý. Opakovaně.

"Ale já přece nemám co tajit, co by si na mně kdo vzal?"

Každá reklama a "like" tlačítko vás pozoruje nazpátek a hlásí, kdy a jak dlouho jste je viděli. Profily uživatelských zvyklostí jsou jednou z nejcennějších komodit. Superpočítače v našem chování hledají pravidla a pokouší se průměrné reakce převést na algoritmy pro snazší manipulaci skrze reklamu a média.

A jak zareagujete na jeden reklamní spam, je to jen pozvánka pro tuny dalšího.
A i kdyby nešlo o nic jiného - co je vůbec komu do toho jak se jmenujete a kde bydlíte?

A kde všude nebezpečí hrozí?

Pro představu se podíváme na dvojici oblíbených internetových velikánů, o jejichž pochybném zacházení s informacemi uživatelů je už leccos známo. Ti ostatní nejspíš nejsou o mnoho lepší - jen nejsou tak velicí.

Facebook
Facebook je v podstatě veřejně "profláklou" těžbou osobních údajů. Víte například, že už nějakou dobu používá automat, který systematicky na všech fotkách rozpoznává a porovnává obličeje a výsledky zaznamenává?
Navíc svůj účet na facebooku nikdy nezlikvidujete. I když se odhlásíte, váš účet a všechny informace, které jste do něho svěřili, jsou stále na serverech.
Facebook také třeba zaznamenává a analyzuje neodeslané zprávy. Ano, rozepíšete zprávu, pak si to rozmyslíte a bez odeslání stránku zavřete, a vaše "neexistující" zpráva je už archivována. Zbývá jen doufat, že to čte jen automat... :)
Když už se opravdu bez facebooku neobejdete, silně bych doporučil aspoň nepoužívat své skutečné údaje.

Google
Nejpoužívanější vyhledávač na planetě se už nějakou dobu vybarvuje nejen jako hodný strejda. Bez předchozího dotázání kombinují o uživatelích údaje ze všech svých služeb (gmail, Google+, Youtube...) a vyhrazuje si právo uchovávat je libovolně dlouho.
Ze spolehlivého vyhledávače se mezitím stává reklamní seznam s tučně placenými horními příčkami. Kvalita vyhledávání se citelně zhoršuje a pokročilých možností ubývá. A to nemluvím o malérech typu "jejda, my ty gigabajty uživatelských dat vůbec zaznamenávat nechtěli, jak se to jen mohlo stát?"

A co s tím můžu dělat?

- registrujte se na co nejméně webech, a jen v nutných případech používejte mail vedený na reálné jméno - e-shopy, brigádní/pracovní záležitosti a podobně

- na "odpadní" registrace ("nechci tam, ale jinak si nestáhnu hru XY") používejte například 10 minute mail - mailovou schránku, co se za 10 minut sama zničí (007 by záviděl).

- používejte Firefox s těmito rozšířeními:
    Adblock - bez reklam vypadá internet úplně jinak, je rychlejší a bezpečnější!
    Do Not Track Me - po dobrém - vysílá všem webům zprávu "prosím nesledovat"
    No Google Analytics - blokuje nejvšudypřítomnější rozvědku ze všech
    Ghostery - nejenom že čmuchaly blokuje, ale všechny vám je vždycky nahlásí
    No Script - po zlém - vypne všechny skripty kromě těch, které výslovně povolíte;
        používání už možná hraničí s paranoiou, protože většina webů bez skriptů ani
        správně nefunguje.

- nepoužívejte Microsoft Internet Explorer a raději ani Google Chrome. Za solidní prohlížeč bych naopak označil Operu.

Můžete si taky stáhnout náš balíček s alternativní verzí Firefoxe - Palemoon. Tam už máte základ zabezpečení naínstalován.