Kroužek počítačové kreativity

Úvod Programy Programy Kruty
Hry Net Linux email

Přenosné verze programů pro Windows - můžete je třeba nosit na USB flashi a z ní spouštět na různých počítačích. Jsou v samorozbalovacích archívech, většinou obohacené o něco navíc oproti oficiální instalaci, a proto taky o poznání větší.

Kliknutím na ikonku programu stáhnete náš přenosný balíček.
Kliknutí na název vás odkáže na oficiální stránku programu.


Zobrazit podrobnosti k instalaci


GIMP - 215 MB
Svobodná obdoba Photoshopu. Náš balík má spousty štětců (díky ObsidianDawn za svolení), vzorky, palety a něco pluginů navíc, a má do češtiny přeložené předvolby nástrojů, které byly i v CZ verzi anglicky.


MyPaint - 14 MB
Krásně jednoduchý, ale přitom dost schopný program na kreslení a malování. Štětce navíc. Česky. Doporučuje se grafický tablet (digitální pero s podložkou, ne dotekové tablet PC!)


Krita - 85 MB
Složitější, ale mocný program na kresbu a malbu. Přidáno něco štětců navíc. Anglicky. Doporučuje se grafický tablet (digitální pero s podložkou, ne dotekové tablet PC!)


ArtWeaver - 14 MB
Kreslení a malování, plná verze stojí 34 euro. Tato free verze má omezené funkce (instalátor je o třetinu menší) a je jen pro nekomerční použití. Anglicky. Doporučuje se grafický tablet (digitální pero s podložkou, ne dotekové tablet PC!)

Inkscape - 48 MB
Vektorová grafika - ilustrace, plakáty, cliparty. Výhodou vektorové grafiky je, že ji lze libovolně zvětšovat bez ztrát na kvalitě. Přidáno něco pluginů. Česky.


Grid Cartographer - 7 MB
Kreslení především herních map, ať už krajiny nebo interiérů. Ideální pro "papírové hry na hrdiny" typu Dračí doupě a stolní tahové válečné hry jako je Warhammer.


AniFX + IcoFX - dohromady 2,5 MB
Dvojice programů na tvorbu kurzorů (i animovaných) a ikon. Současné verze jsou placené (a zkušební verze omezená), v balíčku najdete ty poslední, co byly free. Česky.


Autostitch - 1,5 MB
Dokáže spojit více překrývajících se fotek do jednoho obrazu. Kupodivu i volně šiřitelné demo pracuje ve vysokém rozlišení a ani neodmítá výsledek ukládat. Po oficiální stránce se slehla zem. Anglicky.


FastStone Image Viewer - 6,5 MB
Prohlížeč obrázků, který umí i základní úpravy jako otočení, ořez, zmenšení, vyvážení barev... Nemusíte tedy kvůli každému detailu všechno otevírat v grafickém editoru. Přibalen je ještě FastStone Image Resizer na hromadné zmenšování a přejmenování obrázků. Prohlížeč je česky, automatizátor anglicky.Pivot Stickfigure Animator - 1,5 MB
Program na snadnou animaci jednoduchých postaviček. Česky.
Pencil Animation - 16 MB
Tvorba 2D kreslených animací. Obsažena poslední oficiálně stabilní verze + nejnovější vývojová. Anglicky.Synfig Studio - 66 MB
Tvorba 2D kreslených animací. GIMP z našeho balíčku (výše) obsahuje plugin na spolupráci se Synfig Studiem. Částečně česky.Tupi Open 2D Magic - 37 MB
Tvorba 2D kreslených animací. Anglicky.
Plastic Animation Paper - 4 MB
Tvorba 2D kreslených animací. Starší verze profesionálního programu, u něhož autoři před časem sympaticky uvedli, že se stydí za tak starý program chtít peníze a uvolnili ji zadarmo ještě před vydáním slíbené modernizované. Program předpokládá grafický tablet (digitální pero s podložkou, ne dotekové tablet PC!) Anglicky.Sculptris - 40 MB
3D grafika - snadné sochání a modelování. Přibaleny materiály a textury navíc. Anglicky, ale ovládání je snadné a je přiložen CZ tahák.Blender 2.76 - 57 MB
3D grafika - modelování, texturování, animace, rendering a produkce. Přidáno něco užitečných zásuvných modulů. Anglicky. Přibalen oficiální macatý zčásti český manuál a náš malinký zcela český úvod do ovládání.
Materiály navíc, lze použít i v jiných programech:
Balík textur 1 - Balík textur 2, s normálami - Rozbalit kamkoliv, ať se v nich můžete přehrabovat.

Blender 2.49 - 55 MB
Starší verze, která podporuje exportéry/importéry, které v novějších nefungují správně. Není doporučována k normálnímu používání, ale jako nástroj na vstup a výstup, např.pro 3D modely do Elder Scrolls her (Morrowind, Oblivion, Skyrim).


Wings 3D - 13 MB
3D grafika - skromnější, ale krásně přehledný. Obsaženy pohromadě dvě verze, aktuální beta je jen anglicky, ale starší 1.5 je v češtině.MakeHuman - 155 MB
Nástroj na generování 3D modelu člověka podle spousty volitelných parametrů. Je zajímavý i pro ne-grafiky, sledovat vliv jednotlivých parametrů je docela zábavné a objevné. Umí exportovat do Blenderu. Česky.


SweetHome3D - 195 MB
Bytová architektura hračkou. Balík obsahuje všechny oficiální knihovny nábytku a textur. Česky.LibreCAD - 25 MB
Technické výkresy (součástky, architektura). Takových programů zadarmo moc není. Navíc je tenhle česky.

Linux Multimedia Suite - 273 MB
Kompletní hudební studio, které navzdory názvu není jen pro Linux. Podporuje i VST pluginy, což je standard v profi audio světě. Stovky free VST nástrojů a efektů jsou ke stažení na internetu. Přibaleny tutoriály, nástroje, předvolby nástrojů a samply z oficiálního webu, soundfonty a VST pluginy. Česky.


Hydrogen Drum Machine - 270 MB
Profesionální automatický bubeník, a je open source. V balíku jsou všechny oficiálně poskytované nástrojové sady, včetně ne-bubnových. Česky.MuseScore - 272 MB
Tvorba notových zápisů a jejich přehrávání přes MIDI. Přibaleny sounfonty pro jiný/lepší zvuk. Česky.
Soundfonty aktivujete přes nabídku Pohled -> Syntezátor, a v následujícím okně kliknete Přidat, vyberete a potvrdíte soundfont. Aktivní je vždy ten nahoře.

Aria Maestosa - 9 MB
MIDI sekvencér. Nemá tolik možností jako předešlé, ale je přehledný a malý. Česky.Psycle - 73 MB
Profi modulový hudební sekvencér (hudba ve stylu počítačů Amiga). Podporuje VST pluginy. Anglicky.Audacity - 15 MB
Nahrávání, úprava, čištění zvuku, efekty (umí VST) a další kejkle. Předinstalován kodek LAME pro export MP3. Česky.foobar2000 - 13 MB
Malý, ale rozšiřitelný hudební přehrávač. Přibaleny kodeky pro převod audio souborů a spousta pluginů, takže přehraje a převede téměř cokoliv. Anglicky.
Pro převod klikněte v playlistu pravým myšítkem na vybrané skladby, dejte Convert a vyberte formát a kvalitu. Přednastaveny jsou MP3, OGG, WAV a FLAC, ale má i další enkodéry.

        fooAmp2000 - mini varianta, nepřehrává některé exotičtější hudební formáty, má jen pár
        předinstalovaných rozšíření, a je nastavena, aby co nejvíce připomínala starý dobrý Winamp.
        Celkově míň náročná, ale všechno podstatné, včetně převodu formátů, má.
        foobar2000 1.03 Geiss Edition - starší verze, která lépe podporuje legendární Geiss vizualizéry
        z Winampu. Ty jsou samozřejmě zahrnuty.


VLC - 26 MB
Vynikající video přehrávač. Stráví skoro cokoliv, dokonce na něj můžete přetáhnout i adresu videí nebo celých seznamů z YouTube. Česky.Vidiot - 12,5 MB
Program na střih videa, v němž jde přes sebe míchat několik audio a video tracků. Anglicky, ale ovládání je přehledné.Audio/Video nástroje - 277 MB
Výběr různých programů na práci se zvukovými a video soubory. Záznam, převod z formátu do formátu, ořezy a úpravy, oprava poškozených videí... Některé programy jsou česky, některé anglicky.
Hodí se, když vám nějaký zvukový nebo video soubor nejde otevřít v určitém programu - obvykle stačí převod do jiného datového formátu (mp3 na wav, flv na avi a podobně).
Marble - 355 MB
Virtuální glóbus. Je pro něj dost různých map, za zmínku stojí OpenStreet (v podstatě autoatlas zeměkoule) a historické mapy. Všechny bonusové mapy jsou předinstalovány. Je nezávislý na připojení k internetu - i u velmi detailní Open Street mapy si můžete nechat stáhnout požadovaný region na disk. Anglicky.

Balíček Astronomie / Fyzika - 197 MB
Balík programů Celestia a Stellarium (astronomie) a Phun a PowderToy (fyzikální a chemické simulace).GoldenDict - 22 MB
Slovníkový software, do něhož lze instalovat více různých typů slovníků. Nainstalovány slovníky z webu babylon.com. Podle stránek GoldenDict byste měli některé z nich po vyzkoušení koupit, pokud je hodláte nadále používat, ale na výše uvedeném webu Babylonu jsem nic takového neviděl.

Palemoon - 22 MB
Internetový prohlížeč. Je to odnož Firefoxe, která se snaží vyhýbat zbytečnému bobtnání programu. Předinstalována rozšíření (Adblock, Ghostery a další) a vyhledávací moduly a je upraveno ovládací rozhraní.
Programy, ktere z různých důvodů nemáme v přenosné verzi.

Uvádím i placené programy, pokud
- mají časově neomezené demo, které neodmítne prostě jednoho dne ukládat.
- dají se jednorázově a navěky koupit, žádné předplatné k užívání na rok (koukám na tebe, Adobe)


7zip - univerzální rozbalovač archívů. Pokud máte Windows Vista, 7 nebo novější, zkuste nejdřív 64bitovou verzi.

Paint.NET - takový jednodušší GIMP, vyžaduje nainstalovaný .NET Framework
ArtRage - Profi malířský program, plná verze 50 dolarů, ale demo není časově omezené.
        Dovolí rozlišení do 1024 pixelů, JPG formát a přidává si do rohu vodoznak.
Project Dogwaffle: Howler - Malířský program s trhlým psím názvem a jedinečnými schopnostmi.
        V demu jde jen 30x uložit (a jen Howler to pak otevře)..
        Tady je ke stažení starší verze Home Learning edice, která je pro nekomerční použití zadarmo,
       bez dalších omezení.
        A tady je stařičká úplně free verze. Pořád docela dobrá, ale ten rozdíl je veliký.

Art of Illusion - 3D modelování a renderování. Pro spuštění vyžaduje nainstalovánu Java Virtual Machine.
K-3D - 3D modelování a animace.

Rosegarden - MIDI hudební editor v češtině, instalátor pro Windows zde.
Impro-Visor - MIDI editor, obdoba MuseScore, určená pro rychlé zkoušení nápadů
Mixxx - free obdoba proslulého Virtual DJ, virtuální mixážní pult s dvěma gramofony.

Lightworks - profi střih videea, free verze vyžaduje jen registraci

Scratch - grafické programování, česky
Platinum Arts Sandbox - akční hra a síťový level editor v jednom
Adventure Game Studio - sada na vytváření klasických klikacích adventur
Adventure Maker - zastaralá obdoba AGS


Tipy na grafické materiály


Textury:
cgtextures.com - nutná registrace, ale stojí za to
mayang.com/textures

Fotky k volnému užití:
morguefile.com

Kde stahovat zvukové materiály


Hudební samply a smyčky:
sampleswap.org - odtud jsou naše samplové balíky, ale je toho tam mnohem víc

VST pluginy:
DSK Music
vst4free.com
vstplanet.com
fullbucket.de
Solcito Musica
SyncerSoft
yedey.com