Kroužek počítačové kreativity
Úvod Programy Programy Kruty Hry Net Linux email
Hry, které naše škola doporučuje a žákům poskytuje k zahrání. Toto jsou naše vodítka při výběru her:

    -klademe důraz na logické překážky, rozhovory,
    strategii a taktiku, spíš než akci a reflexy.
    -preferujeme historická či jinak naučná témata
    -to vše není na úkor zábavy, tvůrci výběru jsou
    hráči a mnohé z těchto her sami hrají :)
    -stejně tak se neomezujeme jen na dětské hry,
    možná tu najdete třeba hru pro tátu, kterou
    pak můžete hrát spolu...

Pokud hra uvádí doporučený věk třeba 12+, není to kvůli obsahu nevhodnému pro menší, ale spíš kvůli nárokům, které hra na hráče klade. V tomto ohledu se však ukazuje, že věková hodnocení obvykle děti silně podceňují.
Jsme proti pětiminutovým "zabijákům času" a upřednostňujeme hry, které i od dětí vyžadují větší míru soustředění a úsilí, namísto okamžité odměny/gratulace za triviální činnost. Když už námi doporučované hry obsahují konflikt a boj, je pojímán z úhlu logicky/taktického a nikoliv hrubě násilného.

Volně dostupné hry

Některé jsou původně komerční hry později uvolněné zdarma, jiné jsou už od začátku nekomerčními projekty. Nejsou to žádná ošklivá kačátka - většina těchto her, nehledě na stáří, do dneška nemá obdobu, natož aby byly překonány.

Ukázáním myší na ikonu zobrazíte obrázek ze hry. Kliknutím na ikonu hru stáhnete. Stažený soubor spusťte a ten vám hru nainstaluje do složky Hry ve vašich dokumentech. Pokročilejší můžou instalátor otevřít v 7zipu a rozbalit jako normální archív, kam budou chtít.

Albion (demo) - 14 MB
Nádherné příběhové RPG, které se na první pohled tváří jako sci-fi, ale je to především fantasy. Nepochybně byl právě Albion inspirací pro Avatara, odpovídá tomu i údajná doba příprav filmu 10 let (Albion vyšel roku 1996).
Ke stažení máme jen demo, které ale dává volný pohyb po prvním ze šesti ostrovů a je v češtině. Uložené pozice z dema fungují i v plné verzi.
Po českém internetu se potuluje i plná česká verze, ale její legálností si nejsem příliš jist, protože je hra opět v prodeji.

Daggerfall - 130 MB
Legendární RPG, předchůdce Morrowindu, Oblivionu a Skyrimu. Mnohem rozlehlejší, ale ne tak detailní svět jako následující hry. Spoutsta bojových i nebojových dovedností. Vytváření vlastních kouzel, očarovávání artefaktů. Možnost koupit koně, vozík, dům nebo i loď. Slovensky.

Beneath a Steel Sky
Adventura z temné budoucnosti - města ovládaná několika megakorporacemi, obklopená pustinou. Propast mezi bohatými a chudými se stává neúnosnou. Na vás je celou situaci vyřešit, a po cestě odhalit nějaké to spiknutí nebo dvě. V češtině.

Transport Tycoon - OpenTTD
Strategie na téma budování dopravní společnosti, open-source předělávka původní hry z roku 1993. Pokládáte silnice a železnice, stavíte přístavy a letiště a dopravními prostředky přepravujete lidi a náklad. Ti největší magnáti můžou i zakládat nové továrny a celá města. V češtině.

LinCity NG
Budovatelská strategie - výstavba moderního města.
Původně iniciativa "V Linuxu chceme taky SimCity", ale tohle je verze
pro Windows. V češtině.


Legendary Legions
Jednoduchá tahová strategie o boji sil dobra proti silám zla, podobná klasickým Warlordům.
Můžou hrát dva hráči na jendom počítači. V češtině.


Widelands
Další pocta klasice, tentokrát Settlerům. Cílem je obvykle dobytí nepřátelských území, ale základem silné armády je silné hospodářství.
V češtině.


Unknown Horizons
Freeware remake herní série Anno. Kolonizace ostrovů, zemědělství, těžba, námořní obchod a bitvy... V češtině.FreeCiv
Volně šiřitelný remake Civilizace. Staňte v čele jednoho z historických národů a přepište dějiny. Zakládání a rozvoj měst, výzkum technologií, diplomatické vztahy a války. V češtině.
Obsaženy dvě verze, používejte tu, která se vám líbí nebo která líp funguje.

FreeCol
Další klasický open-source remake. Cílem je z malé osady vybudovat samostatný, nezávislý národ. V češtině.The Ur-Quan Masters
Open source remake hry Star Control II, mix strategie a adventury. Galaxii vládne železnou rukou rasa zvaná Ur-Quan, a vám zkraje nezbývá, než poslouchat. Pokud se vám podaří shromáždit síly, aniž byste upoutali jejich pozornost, možná se vám jejich nadvládu podaří svrhnout. Tedy pouze pokud umíte anglicky.

S.W.I.N.E
Humorná strategie, ve které válčí němečtí vepři proti francouzským králíkům. Krtkotanky, mrkvomety... Anglicky, ale tady to není moc problém.Glest
Strategická hra, v níž proti sobě válčí technologie s magií.
Kromě toho je to taky engine volně využitelný k vytváření dalších
strategických her. Česky.


Command & Conquer: Tiberian Dawn - 562 MB
Sci-fi strategie. Na Zemi dopadl neznámý meteorit, který s sebou přinesl rychle se šířící krystalickou substanci nevídaných vlastností. Je to až zázračný zdroj energie, ale také nebezpečný mutagen. O to, jak s nově objevenou látkou naložit, se pochopitelně rozpoutala válka.

Command & Conquer: Dawn of the Tiberium Age - 358 MB
Toto je remake původní hry, který bez problémů běží na moderních počítačích, a navíc přidává frakce spojenců a sovětů ze sesterské série Red Alert. Neobsahuje tažení a videa z původní hry, ale dá se pohodlně hrát po místní síti nebo přes internet.

Command & Conquer: Tiberian Sun - 178 MB MB
Válka o Tiberium pokračuje. GDI obohatilo arzenál o kráčející roboty, a bratrstvo Nodu využívá víc a víc technologie laseru a optické kamufláže Nově má hra trojrozměrný terén, a něktré zbraně ho umí dokonce deformovat. A možná přiletí i ufouni.
Pokud chcete v singleplayer taženích animace, chvíli počkejte v hlavní nabídce na spojení se serverem CnCNet, potom jděte do Options, sekce Components, a v ní si můžete videa nechat automaticky stáhnout.

Rise and Fall: Civilizations at War - 2,3 GB
Válečná akční strategie. Jako starověký Egypťan, Řek, Říman nebo Peršan můžete dobývat Evropu, a to v docela velkolepé grafice.
Slovenský překlad.


Battle for Wesnoth - 350 MB
Fantasy tahová strategie. Je nadále vyvíjena a zlepšována. Obsahuje editor map, a na stánkách hry je ke stažení spousta hotových map a modifikací. V češtině.


Steel Panthers 2 - World War II - 157 MB
Válečná tahová strategie pro náročné. 33 národů a časové rozpětí 1930-1946, 435 bojových scénářů a 13 tažení plus spousta dobových fotografií a informací. Autoři si potrpí na historickou přesnost, takže je hra zároveň i skvělou encyklopedií. Bohužel jen anglicky.

Steel Panthers 2 - Main Battle Tank - 155 MB
Totéž, to předchozí, ale zaměřeno na období od konce druhé světové války až po blízkou budoucnost.
Obě hry mají i placenou verzi, která podporuje vyšší rozlišení, obsahuje editor map a spoustu dalšího.


Moon Base Alpha - 824 MB
Simulátor kosmonauta udržujícího v chodu základnu na Měsíci v blízké budoucnosti. Realistická fikce, kterou vytvořila a zdarma poskytuje NASA. K pohodlnému hraní je potřeba rozumět mluvené angličtině.


Mechwarrior 4: Mercenaries - 1,6 GB
Sci-fi simulátor obřích bojových robotů. Ovládání připomíná skutečný bojový kolos - natáčení trupu zvlášť, chlazení zbraní... Jste velitelem žoldácké skupiny, která plní mise pro různé strany. Také si můžete vybojovat slávu bitvami v aréně, nebo změřit důvtip a reflexy s ostatními.

MechCommander - 570 MB
Daváte-li přednost velitelskému stanovišti, v téhle strategii můžete ovládat až tři úderné skupiny bitevních robotů. Přidělujete piloty a výzbroj, dle úspěchů v misích získáváte další techniku...
Pokud máte rozhozené barvy, jděte do nastavení (Options) a dejte Accept.

Stunt Rally - 902 MB
Kaskadérské závody se spoustou aut a tratí. Navíc si můžete v editoru vytvořit vlastní krkolomné tratě a pak se třeba trumfovat s kamarády, kdo to projede rychleji (nebo vůbec projede:)). Česky.


VDrift - 508 MB
Závody zaměřené na driftování (řízené smyky). Na výběr auta od 4x4 přes rallye a silniční až po formule. Časem by měl být ve hře i tuning. Anglicky.Speed Dreams - 873 MB
Skvělé závody na okruzích. Spousta aut, od starých Grand Prix, přes moderní formule po nablýskané sporťáky. Anglicky.
Výběr vozu je trochu schovaný, každému účastníkovi závodu můžete vlézt do garáže, a ve své garáži si vybíráte auto. Soupeřům jdou auta jenom přebarvovat.
Balík starších her - 367 MB
Směsice klasických her, většinou DOSových, které byly původně komerční, ale teď jsou zadarmo. Plošinovky, raketkové střílečky, strategie a RPG. Nemají automatickou instalaci a budete si je muset rozbalit ručně. Všechny jsou ale už upraveny pro chod v moderních Windows.

Sbírka her od Apogee - 110 MB
Vydavatelství Apogee si v devadesátých letech získalo srdce nejednoho hráče tím, že k jejich hrám vycházely tzv.shareware verze. Taková verze obvykle obsahovala celou jednu ze tří nebo čtyř epizod plné hry, a mohli jste ji libovolně šířit. Plná verze většinou obsahuje akorát víc levelů se stejnou hratelností.
Tento balík obsahuje kromě shareware kousků také několik plných verzí, protože Apogee (dnes 3D Realms) takto několik her časem také uvolnili.Komerční hry

Odkazy k zakoupení her, které za to podle našeho názoru stojí a my je ve škole buď máme, nebo plánujeme pořídit. Pamatujte, že pro síťové hraní by každý hráč měl mít svou vlastní kopii. Alespoň to u většiny her licence uvádí a protipirátské ochrany vynucují.   

            

Na závěr pak odkaz na GOG.com (u některých her výše tam odkazujeme, protože jinde už ani koupit nejdou), což je online obchod s hrami, který narozdíl od skoro všech ostatních obchodů:
1. prodává hry bez DRM (protipirátské ochrany, jako online aktivace nebo vynucené neustále připojení). Krátce po vydání hry to znamená jen pohodlí, ale v delším horizontu máte záruku, že si hru zahrajete, i když s ní spojená online služba třeba i přestane existovat. Nemusíte pak shánět pokoutně ilegální crack, abyste si opět zahráli svou oblíbenou, legálně zakoupenou hru.
2. prodává staré hry - všude jinde se se staršími hrami nakládá jako s neplatnými, jak je něco starší než 5 let a neprodávaly se toho miliony kusů, najdete to nejspíš jen na GoG.

Odkaz rovnou zobrazí náš výběr her s krátkými popisy. Postupně bude aktualizován, a snad nám ho tam nesmažou za to, že nemáme popisky anglicky. :)