Galerie

Ke stažení

Informace
Design:
Richard Hermann 2017


Pomůcky, které má mít každý žák na kroužek s sebou:

Disperzní lepidlo (Herkules)
Ostré nůžky
Pravítko
Tupý nůž na rýhování (příborový, bez zoubků a ne moc tlustý)
Barvy (vodovky nebo tempery), malý a velký štětec
Špejle

Původně bylo v plánu všecho vybavení poskytovat ve škole, ale důsledkem se stává minimální péče (vyschlá lepidla, zašantročené nůžky...). Doufám, že o své vlastní náčiní se budou žáci starat lépe. Čtvrtky a samotné modely nadále ve škole poskytujeme.


Rady k lepení modelů


-na prvním místě je trpělivost. Dobře slepený jednoduchý model vypadá líp, než složitý, ale nedbale zbudovaný.

-nejlepší je disperzní lepidlo jako je třeba Herkules. Lepící pasty a šroubovací kancelářská lepidla jsou na nic. K rovnoměrnému nanášení lepidla je ideální špejle. Pokud nelepíte hodně malou plochu nebo hranu, lepidla stačí jen velmi málo - ta nejmenší vrstva, jaká se vůbec povede, obvykle postačí. Při podlepování způsobí nadbytek lepidla zvlnění, a pod zátěží se může papír přilepit kvůli vytékání a prosakování nadbytečného lepidla.

-na retušování bílých hran nepoužívejte barevné fixy, barva pak obvykle moc svítí. Lepší je štěteček a tempera, pero a tuš nebo aspoň černý fix. A lépe mít hrany bílé, než humpolácky retušované.

-na rýhování ohybů se nehodí ostrý nůž, lepší je tupý příborový nůž bez zubů.

-řežeme pochopitelně na plastové nebo dřevěné podložce, popřípadě na pevném kartonu. Na rovné řezy se hodí ocelové pravítko.

-vystřihovánky tiskněte aspoň na poločtvrtku, při podlepování se tolik nevlní a malé díly není nutné podlepovat vůbec.


A pokud vás láká tvorba vlastních vystřihovánek, je tu japonský Pepakura Designer, který umí rozložit počítačové 3D modely na vystřihovánky, pomůže s umístěním chlopní ke slepení, s rozvržením dílů na stránce... Neumíte-li vytvářet 3D modely vlastní, můžete do papírové podoby převést třeba objekty a postavy z her.
Některé vystřihovánky, které na internetu najdete, vyžadují k otevření právě Pepakuru. Při lepení vám pomůže tím, že libovolný díl zvýrazní na zobrazeném 3D modelu, takže se nikdy neztratíte.
Přípona Pepakuřích souborů je PDO. Základní verze programu je zadarmo, pokročilejší funkce na tvorbu modelů vyžadují registraci. Pro ne-designéry stačí neplacená verze bohatě.